PROJE 2016
Yamaç Ev 2 Duvar Resimleri Koruma Projesi
Broşür Tamamlanan & Gelecekteki Odalar Ziyaretçilerin sevdiği ve bilim adamlarının değerini takdir ettiği Efes‘teki Yamaç Ev 2, geçmiş zaman yaşam kültürünün eşsiz bir tanığıdır. 4000 m2 alanı kaplayan bu yapı, değerli mozaiklerle döşeli, mermer kaplamalar ve duvar resimleri ile doludur. Dış etmenlerin etkilerine karşı inşa edilen modern bir koruyucu yapı, aynı zamanda Roma imparatorluk döneminin bu sıradışı mirasına etkileyici bir gezi-turu sağlamakta ve ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

2000 yıllık freskler, kendi türleri arasında en iyi korunmuş örneklerdir ve atalarımızın yaşam tarzlarını hissetmemize olanak sağlamaktadır.

Resimler, gün ışığından korunmalarına rağmen, iklim dalgalanmaları, nem, kirlenme ve çeşitli organizmaların istilası ile zarar görmeye devam etmektedir. Çatlaklar ve ayrılmalar sayısız depremlerin ve kaymaların sonucudur. Fresklerin kalıcı olarak korunmaları için uzun vadeli koruma stratejisi ve bakım çalışmalarına acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

Yamaç Ev 2 duvar resimlerininin korunmasında bize yardımcı olabilirsiniz. Destekleriniz, bu olağanüstü dünya mirasının gelecek kuşaklara ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

 • Musalar Odası (SR 19/20)
  Duvar resimleri korunması
  Maliyetler: € 80.000
  Start: Mayıs 2016
  Bitiş: Temmuz 2016
  Ford Otomotiv San. sponsorluğunda

  SPONSORLUK LEAFLET
 • Mosaik Oda SR 22/23
  Mozaiğin korunması
  Maliyetler: € 20.000
  Start: Mart 2016
  Bitiş: Mayıs 2016
  Kibar Holding sponsorluğunda

  SPONSORLUK LEAFLET
Serapeion Research & Anastylosis
The Serapeion of Ephesos is one of the best preserved temples in Anatolia.
It was built during the Roman Empire (2nd century AD.) and was probably dedicated to the Egyptian God Serapis.

The Ephesus Foundation together with the Austrian Archaeological Institute plan to re-erect parts of the temple, in particular some columns and the entrance door, as well as the pediment, of which nearly 100% are preserved. The pediment will be presented to the public reconstructed on the ground. Anastylosis work will be on parallel to excavations around the temple building itself in order to get more information about purpose and building techniques of the temple, and to uncover architectural parts still underground.

In 2011-2015 premlinary work of the Serapeion project was completed:

● documenting the condition of the building,
● understanding how the building looked like in antiquity,
● learning more about how it was built,
● documenting how much original material is preserved and
● checking if and which of the remaining buidling material is solid enough for re-erection.

Next step is the construction of a workshop and depot for the Serapeion project in 2016.